Gablota zewnętrzna brzeziny

Gabloty informacyjne

Sposobów na przedstawianie danych jest sporo. Jedną z wciąż powszechnie użytkowanych, ponieważ znośnie tanich są plakaty. Plakaty są w stanie tyczyć się jakiejś treści popularyzowanej przez nadawcę takiej wiadomości, są w stanie również mieć temperament czysto informacyjny, nie prezentujący stanowiska autora w danej idei. Negatywem plakatów jest jednakże to, że, niezależnie od techniki druku, są względnie mało trwałe: podatne na warunki atmosferyczne oraz rozdarcie. Żeby jak najlepiej zabezpieczyć plakaty przed otoczeniem, najlepiej jest je ulokować w zamkniętych gablotach z przeszklonymi drzwiczkami. Dzięki temu plakaty będą dostrzegalne dla zaciekawionych odbiorców treści, a jednocześnie zabezpieczone prze rozdarciem czy zamoczeniem. Gablota zewnętrzna, jeżeli jest estetycznie stworzona, przypuszczalnie może nawet sprawować misję dekoracyjną.
Taki rodzaj zabezpieczenia plakatów czy innych treści informacyjnych wydrukowanych na papierze napotyka się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jakże i na zewnątrz. Używane są powszechnie przykładowo w szkołach, w których spora liczba szkrabów z nadmiarem energii powoduje, iż takie podatne na uszkodzenia plakaty są w szeregu przypadków niszczone. Prócz tego gabloty ochraniają przed osadzaniem się kurzu, wówczas pozwalają zachować zamkniętym w nim przedmiotom trwałość. Jest to szczególnie ważne w razie, gdy zamknięte są w nich rzeczy wrażliwe, nieprawidłowo reagujące na pył.
Na ogół jednakże gabloty zewnętrzne realizowane są na zewnątrz, gdzie efektywnie zabezpieczają przedmioty w nich ulokowane przed wpływem otoczenia.