Gablota zewnętrzna strzegom

Gabloty informacyjne

Sposobów na prezentowanie danych jest dużo. Jedną z nadal powszechnie wykorzystywanych, dlatego, że znośnie tanich są plakaty. Plakaty są w stanie tyczyć się jakiejś treści popularyzowanej przez nadawcę takiej wiadomości, są w stanie również mieć temperament czysto informacyjny, nie prezentujący stanowiska autora w danej idei. Minusem plakatów jest jednakże to, że, niezależnie od techniki druku, są względnie mało trwałe: skłonne na warunki atmosferyczne oraz rozdarcie. Tak aby jak najlepiej ochronić plakaty przed otoczeniem, najlepiej jest je zlokalizować w zamkniętych gablotach z przeszklonymi drzwiczkami. Dzięki temu plakaty będą dostrzegalne dla zainteresowanych odbiorców treści, a równocześnie ochronione prze rozdarciem czy też zamoczeniem. Gablota zewnętrzna, jeśli jest estetycznie skonstruowana, jest w stanie nawet sprawować funkcję dekoracyjną.
Taki rodzaj zabezpieczenia plakatów czy innych treści informacyjnych wydrukowanych na papierze natrafia się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jakże i na zewnątrz. Używane są powszechnie na przykład w szkołach, gdzie znacząca liczba dzieci z nadmiarem siły powoduje, że takie podatne na uszkodzenia plakaty są często uszkadzane. Prócz tego gabloty zabezpieczają przed osadzaniem się kurzu, więc umożliwiają zachować zamkniętym w nim obiektom trwałość. Jest to przede wszystkim istotne w razie, gdy zamknięte są w nich obiekty wrażliwe, kiepsko reagujące na pył.
Przeważnie jednak gabloty zewnętrzne stosowane są na zewnątrz, w którym efektywnie ochraniają przedmioty w nich umieszczone przed wpływem otoczenia.